W tym roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiega pod hasłem "Poznajmy się w bibliotece". Z tej okazji pasowania na czytelnika odbywają się właśnie w październiku. Za nami dwa kolejne pasowania: uczniów klasy II b oraz IIc.
Konkurs
Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w II etapowym konkursie "Kraje Unii Europejskiej". W pierwszym etapie do rozwiązania jest test dotyczący położenia kraju, charakterystycznej budowli, historii. W drugim etapie do odgadnięcia jest kontur kraju oraz flaga.
Nauczyciele geografii.
Wystawa w bibliotece
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Dnia Komisji Edukacji Narodowej w bibliotece przygotowana została wystawa książek pt: "Takie książki czytaliśmy - pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1".
"PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA 2024"
1Nasze Świetliczaki przyłączły się do ogólnopolskiej Akcji „PRZYTUL się do DRZEWA”, organizowanej przez Strażników Lasów. Nasze zadanie polegało na wykonaniu zdjęć poczas przytulania się do drzew a następnie wysłaniu tych zdjęć do organizatora akcji w celu stworzenia jednego wielkiego eko-kolażu. Kampania ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Taka inicjatywa inspiruje do dbania o przyrodę i podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.
Gabinet Stomatologiczny - nieczynny
Powołując się na "Porozumienie w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej" E-DENT Edyta Chojnacka informuje, że w dniach 25.10-01.11.2024 gabinet zlokalizowany przy Szkole Podstawowej nr 1 w Solcu Kujawskim będzie nieczynny.
Edyta Chojnacka
Pasowanie na czytelnika - cz.1.
Podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbywa się również pasowanie na czytelnika uczniów klas II. W ostatnim czasie czytelnikami szkolnej biblioteki stali się uczniowie klas II a i II d.
Spotkanie z lekturą "Rany Julek - czyli o tym jak Julian Tuwim został poetą".
617 października klasy trzecie odwiedzili goście: pani Joanna Franciszkowska i pan Wojciech Elszyn w ramach cyklu: Warsztaty z lekturą" - ARISA.
Pani Joanna jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki " Certyfikat dla małych księgarń".
Podczas ciekawych warsztatów, dzieci poznały lekturę Agnieszki Frączek " Rany Julek - o tym jak Julian Tuwim został poetą".
Pan Wojciech, z wielką pasją wprowadził dzieci w świat lat dziecięcych słynnego poety i w lata poetyckiej świetności.
Okazało się, że ten nobliwy poeta będąc dzieckiem, skory był do żartów, psikusów. Lubił hodować węże pod komodą i nie znosił rachunków. A raz skonstruował nawet bombę!
Jego kreatywność na szczęście znalazła ujście w wierszach, które do dziś bawią kolejne pokolenia
Pan Wojciech z wykształcenia polonista a z pasji humanista i wielbiciel literatury, poprowadził z dziećmi ciekawą pogadankę o tym, że tak naprawdę każdy może zostać poetą.
Na zakończenie dzieci wykonały sobie z Gośćmi pamiątkową fotografię:) i wręczyły piękne laurki.
Dziękujemy za to interesujące spotkanie pełne poezji i dziecięcej radości.
Fotografie autorstwa: J.Franciszkowska i G.Rochna-Woźniak
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
Dziś święto wszystkich pracowników oświaty. Z tej okazji życzymy nauczycielom, aby Wasze techniki nauczania były zawsze skuteczne, a relacje z uczniami i rodzicami były pełne wzajemnego szacunku i zrozumienia. Niech nie zabraknie Wam siły i determinacji, by kształtować młode umysły - nawet jeśli to bardzo trudne i żmudne. Pracownikom niepedagogicznym zaś życzymy, aby nadal wspierali dzieci w procesie edukacji. Wasza praca jest bardzo ważna! Dziękujemy za wsparcie nauczycieli w codziennej pracy i serce, jakie macie dla uczniów.
Niech nasza pasja do wykonywania pracy nigdy nie minie!
Misiowe święto
Dziś Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia. Czytajmy zatem książki o misiach. Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Colargol, Paddington,czy Miś Otto to najbardziej znane z nich. Zachęcamy Was też do przeczytania książki o losach bohatera spod Monte Cassino – niedźwiedzia Wojtka z książki Łukasza Wierzbickiego "Dziadek i niedźwiadek".
My + świat = Geometria
Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.
Jesteś uczniem klasy 4 lub 5? Kochasz a może... nie lubisz matematyki?! Mamy coś dla Ciebie – kółko matematyczne z geometrii! Zapisz się już dziś u swojego nauczyciela matematyki – a przeżyjesz niesamowitą przygodę z wesołą geometrią. Konstrukcje, gry, zabawy edukacyjne to wszystko czeka właśnie na Ciebie!
#geometriajestok :-)
Odblaskowe Pierwszaki
We wrześniu, dzięki projektowi Odblaskowe Pierwszaki, nasi najmłodsi uczniowie zostali wyposażeni w wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym oraz w odblaski.
Projekt ten został zrealizowany przez Soleckie Centrum Kultury ze środków Fundacji Inter Cars i Wielkiej Wyprawy Maluchów w ramach programu grantowego #Drogowskaz.
Edukacja dzieci wczesnoszkolnych z gminy Solec Kujawski na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, to podstawowe zadanie tego projektu. O profesjonalne przedstawienie tematu zadbał partner wydarzenia: soleccy Policjanci. Animatorzy Soleckiego Centrum Kultury przeprowadzili warsztaty, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonali swoje odblaski.
1 października wszystkie pierwszaki wspólnie przeszły ulicami Solca Kujawskiego, ucząc jego mieszkańców zasad bezpieczeństwa na drodze. Podczas przemarszu rozdano mieszkańcom Solca odblaski, dzięki którym mamy nadzieję na naszych drogach będzie bezpieczniej.
Finał projektu odbył się w Soleckim Centrum Kultury, gdzie bawiliśmy się na koncercie, w rytm piosenek o bezpieczeństwie na drodze.
@Inter Cars Foundation / Fundacja Inter Cars
2Tekst i zdjęcia przekazane przez SCK w Solcu Kujawskim
IIIa szuka jesieni
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy IIIa wybrali się na jesienny spacer. Szukali oznak tej pięknej pory roku oraz kolorowo wybarwionych liści. Po powrocie do szkoły, zainspirowani jesienną kolorystyką, wykonali piękne prace Pani Jesieni. Pogoda dopisała, ogólne wiadomości o jesiennych miesiącach zostały utrwalone, więc wycieczka była udana.
Młodzieżowa Rada Miejska w naszym mieście
plakat pobrano z:
https://www.facebook.com/people/Urz%C4%85d-Solec-Kujawski/100070299603522/
Turniej Słowa
Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież ze szkół podstawowych do udziału w kolejnej edycji Turnieju Słowa Dzieci mają głos.Turniej Słowa to wydarzenie organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury mające na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do wspólnej kreatywnej zabawy, której tworzywem jest słowo, popularyzację polskiej i światowej literatury dziecięcej oraz młodzieżowej, inspirowanie do poszukiwania oryginalnych form artystycznej wypowiedzi ze wskazaniem na dziedziny, takie jak recytacja oraz sztuki plastyczne (ilustracja), a także konfrontację osiągnięć twórczych i wymianę artystycznych doświadczeń w obrębie województwa kujawsko-pomorskiego.
Eliminacje wstępne w Soleckim Centrum Kultury odbędą się 07 listopada 2024r. od godz. 16:30. Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie na adres e-mail: gabriela.walczak@sck-solec.com, bądź dostarczenie do sekretariatu SCK czytelnie wypełnionej karty zgłoszenia do 05.11.2024r. Uczestnikami mogą być uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych. Oceniani oni będą w trzech kategoriach wiekowych. Turniej Słowa odbywa się w dwóch formach: Turnieju Recytatorskiego oraz Turnieju Ilustratorskiego. Szczegółowy Regulamin oraz Kartę Zgłoszenia do pobrania, znajdziecie na www.sck-solec.com w zakładce Turniej Słowa Dzieci mają głos.
Zachęcamy Was do udziału!
Literacka rocznica
Dziś przypada rocznica urodzin MARII DĄBROWSKIEJ - powieściopisarki, nowelistki i tłumaczki. Znacie doskonale niektóre z jej nowel - choćby dlatego, że znajdują się w kanonie lektur szkolnych. Wielką popularność zyskała m.in. dzięki powieści "Noce i dnie", czytanej przede wszystkim przez nieco starszych czytelników.
Ciekawie w Bibliotece Publicznej
Biblioteka Publiczna - Filia dla Dzieci ma dla Was ciekawą propozycję. Warto skorzystać - NOC BIBLIOTEK tuż, tuż - już 12.10. Ilość miejsc ograniczona - czym prędzej się zapisujcie!
Dzień Chłopaka - dyskoteka
Z okazji Dnia Chłopaka Mały Parlament zorganizował szkolną dyskotekę. Nasze aktywne mamy przygotowały na tę okazję piękną ściankę z dekoracją z balonów. Serdecznie dziękujemy - na Panie zawsze możemy wszyscy liczyć! Każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Widać, że obecne dzieciaki bawiły się wyśmienicie.
Przedszkolaki w lesie
Nasze przedszkolaki udały się na poranny, jesienny spacer po lesie. Dokonywały obserwacji przyrodniczych oraz brały udział w konkurencjach sportowych. Były to: rzut szyszką do celu, bieg przełajowy oraz grupowa gimnastyka. Po spędzonych aktywnie chwilach wróciły do szkoły, bo tam również czekały na dzieci ciekawe zadania.
#KAMYCZKI
Świetliczaki z naszej szkoły wzięły udział w Ogólnopolskiej Akcji #kamyczki, która ogarnęła całą Polskę, a zawitała do nas z Czech. Założeniem tego działania jest znalezienie kamyczka przez osobę przypadkową, przeniesienie go i pozostawienie w innym miejscu dla kolejnego znalazcy.
Uczestnicy zabawy ozdabiają farbami lub markerami swoje kamyki. Ważne jest, żeby na odwrocie kamyka napisać swój kod pocztowy i dodać przypisany do zabawy hasztag, a następnie podłożyć kamyk w jakimś charakterystycznym miejscu, wtedy jest szansa, że kamyk wyruszy w dalszą podróż.
W zabawie może wziąć udział każdy, a dzięki fotografiom i grupie możemy śledzić losy naszego kamyczka. Serdecznie zapraszamy wszystkich do zabawy :-).
Archiwum Aktualności