Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, wielkie czytelnicze święto organizowane przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, odbywa się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2022 r. W naszej szkole też będziemy czytać dzieciom, pokazywać im piękno przyrody i uwrażliwiać na kwestie ekologiczne, bo tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem: POLSCY AUTORZY DLA KLIMATU.
Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka
W obecnym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w największym w skali kraju ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka w edycji 2021/2022.
Akcja jest organizowana pod patronatem Studenckiego Koła Naukowego Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie .
Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w 2018 roku zanotowano około 165 tysięcy nowych rozpoznań nowotworów złośliwych, w tym prawie 3 700 czerniaków skóry. Co więcej codziennie z powodu czerniaka umiera czterech mieszkańców Polski. Nie można również nie pominąć faktu, iż co 10 lat liczba chorych na czerniaka podwaja się, co wprost wynika ze zmiany naszych zachowań: nadmiernego korzystania ze słońca bez właściwej
ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz nieodpowiedzialnego opalania się w solarium.
Zatem zwiększanie wiedzy na temat czerniaka wśród młodzieży jest tak nadzwyczaj istotne.Podczas zajęć uczniowie nabyli nie tylko wiedzę z zakresu profilaktyki, lecz także a może przede wszystkim wykształcili właściwe postawy prozdrowotne. Pamiętajmy, czerniak może pojawić się w każdym wieku, a profilaktyka zawsze ma sens i może mu zapobiec. To niesłychanie ważne, ponieważ wcześnie wykryty jest uleczalny w niemal 100 procentach. Kluczem do sukcesu naszego i naszych bliskich jest właśnie znajomość czynników ryzyka zachorowania oraz jego charakterystycznych cech zawierających się w „czerniakowym abecadle”
Zapraszam do świętowania wspólnie z nami XI Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” razem z tegorocznymi ambasadorkami Marią Winiarską oraz Zofią Zborowoską-Wroną, zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie. Zachęcam do uważnego zapoznania się z poniższymi materiałami.
Konkurs międzyszkolny - wyniki
Jest nam niezmiernie miło poinformować o wynikach Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pn. "Starcie herosów. Bitwa w Labiryncie", który odbył się w dniu 18 maja br. w Szkole Podstawowej nr 4 w Solcu Kujawskim.Uczniowie podczas konkursu sprawdzającego znajomość treści powieści z serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy" wykazali się dużą wiedzą na temat przygód fantastycznych bohaterów. Gratulacje należą się dwóm uczniom z naszej szkoły:
Wojciechowi Rudnemu z klasy IV A za zajęcie ex aequo II miejsca
Hubertowi Sprawie z klasy V B za zajęcie ex aequo IV miejsca.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Puszka książkowych życzeń
W związku z realizacją "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" zbieramy opinie o książkach, które warto przeczytać. Głos naszych czytelników to dla nas priorytet!
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - rozstrzygnięcie
Rozstrzygnięty został II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Zaczarowany świat baśni H.CH. Andersena", którego organizatorem była PSP nr 2 w Radomiu.
Tydzień Bibliotek - ostatnia fotorelacja
Tydzień Bibliotek już się skończył. Mamy nadzieję, że był to dla Was wspaniały czas
Tydzień Bibliotek - dzień piąty
W piątym dniu Tygodnia Bibliotek przeprowadzono wspaniale przygotowane przez uczniów zajęcia w klasie III c pn. Mole książkowe. Oprócz tego rozstrzygnięto zabawę Odszukaj zagubione lektury i wręczono nagrody. Dzieci z klas Ib i Ic wysłuchały bajki "Nasza mama czarodziejka" połączonego z inscenizacją. Cały czas działa biblioteczna fotobudka.
Tydzień Bibliotek - dzień czwarty
Dzisiaj przeprowadzone zostały zajęcia dla klasy II a oraz w świetlicy szkolnej z grupą aktywnych Świetliczaków.Przygotowana została również zabawa dla uczniów IV-VIII oraz można było zrobić sobie zdjęcie w bibliotecznej fotobudce.
Tydzień Bibliotek - dzień trzeci
W trzecim dniu zajęć z okazji Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z klasą II b oraz zajęcia CZYTAMY RAZEM dla klasy III a.
Konkurs MATEMATYKA W OBIEKTYWIE
Zachęcamy serdecznie do udziału w Konkursie MATEMATYKA W OBIEKTYWIE. Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na obecność i zastosowanie matematyki w wielu miejscach i sytuacjach poza budynkiem szkoły. Zdjęcia wraz z krótkim opisem prosimy przesyłać do 17 maja 2022 na adres redakcjasoleckajedynka@wp.pl. Powodzenia :-)
Moja Mała Ojczyzna - wyniki konkursu
Przedstawiamy wyniki rundy finałowej konkursu Moja Mała Ojczyzna 2022.
klasy III:
2 miejsce- Pola Filipiak klasa III C
3 miejsce- Natalia Pliszka klasa III C
klasy IV:
2 miejsce- Wojciech Rudny klasa IV A
3 miejsce- Weronika Kierzękowska klasa IV A
klasy V:
3 miejsce- Nina Szymańska klasa V B
Zuzanna Stępień klasa V B
Samuel Bartoszek klasa V B
Wręczenie nagród odbędzie się 14 maja (sobota), o godz. 19.00 podczas otwarcia Nocy Muzeów. Gratulacje :)
Moje Soplicowo
Miło nam poinformować, że w Szkolnym Konkursie pt. "Moje Soplicowo" zwycięzcami zostali:
I miejsce - Maciej Nowiński klasa VIII a
II miejsce - Szymon Sobczak klasa VIII b
III miejsce - Zofia Świst klasa VIII c
Jury przyznało także trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Natasza Wiśniewska klasa VIII a, Nikodem Czaki klasa VIII c, Oliwia Jabłońska klasa VIII b. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie. Gratulujemy laureatom i uczniom wyróżnionym. Nauczyciele poloniści
Tydzień Bibliotek - dzień drugi
W drugim dniu Tygodnia Bibliotek przeprowadzone zostały zajęcia z edukacji czytelniczej na temat budowy książki. Dzieci na podstawie prezentacji i kilku egzemplarzy książek poznały budowę zewnętrzną i wewnętrzną książki.
Tydzień Bibliotek - dzień pierwszy
8.maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza.W poniedziałek natomiast rozpoczął się TYDZIEŃ BIBLIOTEK organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z OSDW Azymut. Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i pracy bibliotekarzy. W tym roku odbywa się pod hasłem: BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU.
Podarunek
Tuż przed Świętami Wielkanocnymi biblioteka szkolna otrzymała wspaniały prezent.
Pani Karolina Kwaśnik autorka książek z serii "Przystanek szkoła" podarowała nam dwa egzemplarze swojej nowej książki pt. "Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa". Pani Karolina pochodzi z Bydgoszczy, gdzie narodziła się jej miłość do książek, ojczystego języka i folkloru. Studiowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. To wielbicielka zarówno dalekich podróży, jak i domowego zacisza, które odnajduje w niewielkiej miejscowości pod Poznaniem. Na rynku wydawniczym debiutowała książką dla dzieci "Lena, teczka i niezwykła nagroda" z serii "Przystanek Szkoła".. Tę książkę z dedykacją również już otrzymaliśmy.
Książka "Julka, ta nowa i wciągające kłamstwa" to opowieść o Zuzi, która zmienia szkołę i musi zmierzyć się z klasową gwiazdą, złośliwą Julką. Jeżeli chciałbyś poznać losy Zuzi - zapraszamy. Książka już wkrótce do wypożyczenia.
Pani Karolino - serdecznie dziękujemy za piękny prezent.
"WERSIK"
Niedawno w bibliotece szkolnej odbyła się 8.edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego i Małych Form Teatralnych "Wersik".
Jury w składzie: Krystyna Wulert - instruktor teatralny, wieloletni pracownik Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Agata Puszcz - wychowawca świetlicy, miłośnik literatury - postanowiło nagrodzić następujących uczniów:w kategorii klas 1-3
1. Julię Umińską kl. 2c
2. Karolinę Kołodyńską kl. 3c
3. Polę Filipiak kl. 3cW kategorii klas 4-6
1. Martynę Ciechorską kl. 7e
2. Yanę Kornitską - kl. 7e
3. Julię Walentowicz - kl. 4cUczniowie prezentowali wiersze z zakresy literatury dla dzieci i młodzieży.
Zaznaczyć należy fakt, że jak co roku dzieci były pięknie przebrane do swoich ról. Na scenie pojawiła się piękna biedronka z wiersza "Żuk" Jana Brzechwy i pani Słowikowa z wiersza Juliana Tuwima.
Dzięki dziewczętom z klasy 8b pojawiły się nawet postaci z Harrego Pottera:)
Jak zwykle kreatywność dzieci nie znała granic.
Przed występami wszystkie dzieci miały możliwość uczestniczyć w warsztatach recytatorskich prowadzonych przez panią Krystynę.
Na zakończenie wręczono nagrody i dyplomy oraz wykonano wspólne zdjęcie. Fotoreportaż możecie zobaczyć na stronie fb biblioteki szkolnej.
Do zobaczenia za rok!Laureatom gratulujemy! Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za udział. To naprawdę wielka odwaga i umiejętność stanąć na scenie:)
Paczuszka dla maluszka
Nasza szkoła we współpracy z p.Mariuszem Kosińskiem zorganizowała akcję "Paczuszka dla maluszka" dla Fundacji Małych Stópek. To akcja organizowana od 2013r., jej adresatami są zaprzyjaźnione instytucje takie jak: domy dziecka, domy małego dziecka, domy samotnej matki oraz hospicja. Dary zebrane w naszej szkole właśnie zostały przekazane przedstawicielom Fundacji Małych Stópek.
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.
Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor.
Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.
Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.
Zapisy do szkoły
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 informuje, że w dniach trwają zapisy do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej.
Wnioski można składać w sekretariacie SP1 lub przesłać drogą elektroniczną w formie skanu z własnoręcznymi podpisami na adres e-mail: sekretariat@jedynka.soleckujawski.pl
Szczegółowych informacji udzielamy pod nr tel. 668 575 923
Wyślij pączka do Afryki 2022
Pokój i dobro!
Dzisiaj otrzymaliśmy od Państwa darowiznę w wysokości 389,83 zł złożonąw imieniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Solcu Kujawskim.Darowizna złożona została w ramach akcji "Wyślij pączka do Afryki 2022".
Państwa darowizna sprawi, że kobiety nie będą chodzić wiele kilometrów po wodęa dzieci przestaną chorować, bo będą pić czystą wodę ze studni głębinowych.
Dzięki dokonanej wpłacie afrykańskie dziecko otrzyma ciepły posiłeki nadal będzie mogło chodzić do szkoły.Serdecznie dziękujemy!
Misjonarze kapucyni otaczają całą Waszą społeczność swoją modlitwąbr. Jerzy Steliga OFMCap
Fundacja Kapucyni i Misje
Archiwum Aktualności